جستجوی دکتر

کاردرمانی سکته مغزی

جولای 9, 2019

کاردرمانی سکته مغزی

کاردرمانی سکته مغزی

کاردرمانی سکته مغزی توسط متخصصین کاردرمانی آفتاب در محل شما انجام میگیرد. در زیر درباره سکته مغزی  و درمان آن توضیحاتی خدمت شما ارایه میشود.

سکته مغزی

سکته مغزی بیماری عروق مغزی است که در آن اختلال اکسیژن رسانی به سلول های مغزی منجر به مرگ آنها می‌شود که در نتیجه آن فرد ممکن است از بین رفتن موقتی یا دائمی عملکرد رادرنیمه بدن (همی پلژی)۱مقابل مغز آسیب دیده داشته باشد .

عوامل خطر ساز بروز سکته مغزی

سکته اصولا یک بیماری قابل پیشگیری با عوامل خطر معلوم ‌قابل کنترل می‌باشد عوامل خطر ساز بروز سکته عبارتند از : فشار خون بالا . سیگار الکل. چاقی.بالابودن فیبرینوژن ۲سروم(فاکتور انعقادی سروم خون ) دیابت و کم تحرکی
استفاده از قرص های ضد حاملگی با دوزهای بالای استروژن۱ به علاوه شیوع سکته با افزایش سن افزایش می‌یابد ومردان بیشتر در معرض ابتلا هستند .

 

بهبودی پس از کاردرمانی سکته مغزی

بسیاری از بازماندگان سکته ناتوانی نورولوژیک دائمی داشته و قادر به از سرگرفتن نقش ها و عملکردهای اجتماعی سابق خود نیستند .بیشترین بهبودی در ۳-۱ماه اول بعد از سکته مغزی رخ می‌دهد، اما در بعضی از بیماران بعد از این مدت نیز بهبودی ادامه می‌یابد. بیشترین بهبودی پس از سکته ،احتمالا ناشی از پلاستیسیته مغز (ظرفیت تطابقی سیستم عصبی مرکزی وناتوانی آن برای اصلاح سازمان ساختمانی وعملکرد خود) می‌باشد. این باور وجود دارد که درمان بیشترین اثر را در طی ۲۴-۶ماه اول بعد از ضایعه دارد. البته از عواملی که در بهبودی بیمار موثر است می توان به کیفیت درمان توانبخشی سکته مغزی و جلوگیری و درمان عوارض سکته از همان هفته اول ،انگیزه بیمار وخانواده وی برای بهبودی سن پایین و گذشتن هر چه زودتر از مرحله شلی اشاره نمود .

اختلالات پس از سکته مغزی :

۱:اختلالات حرکتی .۲:اختلالات حسی ۳:اختلالات ارتباطی ۴:اختلالات ادراکی ۵:اختلالات ذهنی ورفتار ۶:اختلالات دهانی -صورتی ۷:اختلالات تنفسی ۸:فعالیت رفلکسی ۹:عدم تعادل ۱۰:اختلالات عملکرد روده ومثانه ۱۱:محدودیتهای عملکردی
مشکلات وعوارض ثانویه سکته :
۱:مشکلات روانی۲:التهاب ولخته سیاهرگ های عمقی ۳:درد۴:اختلال عملکردشانه
۵:سندروم شانه -دست۶:مشکلات قلبی -عروقی۷:کوتاهی وبدشکلی اندام ۸: خطر افتادن وضربه دیدن ۹:زخم بستر ۱۰:اختلال عملکرد جنسی ۱۱:استخوان سازی نابجا

اصول کاردرمانی سکته مغزی

کاردرمانی سکته مغزی از همان مراحل اولیه برای بیمار شروع می‌شود تا اقداماتی برای جلوگیری از بروز کوتاهی ها ،زخم بستر وضعیت دهی مناسب در تخت و فعالیت های دامنه حرکتی مفاصل انجام گیرند .به محض تثبیت شرایط پزشکی بیمار نیز ،درمان به صورت فعال ،زود هنگام ،با شدت و تکراری باید صورت پذیرد. هدف از انجام درمان زود هنگام ،جلوگیری از الگوهای حرکتی غیر طبیعی واموزش بیمار برای عدم جبران سمت مبتلا برای انجام کارهای غیر ضروری است .اصول برنامه درمانی بدین صورت است که.،
اولا جهت حرکات کنترل شده بایستی از بالا به سمت پایین اندام و نیز تنه فوقانی با شانه و تنه تحتانی با لگن باشد . تمام حرکات اندام‌ها از حرکات غیر فعال وپسیو به سمت حرکات کمکی و بعد اکتیو وفعال توسط بیمار و درنهایت مقاومتی پیشرفت می‌کند .
تمام حرکات توانبخشی سکته مغزی باید در جهت الگوهای حرکتی رشدی دوران کودکی یعنی از غلت زدن به نشستن ، ایستادن و راه رفتن و یا غلت زدن به وضعیت دمر شدن ، چهاردست و پا شدن ،ایستادن وراه رفتن انجام شوند. تشویق بیمار برای انجام امور فعالیتهای روزمره زندگی خود ضروری است . مرحله اخر کاردرمانی سکته مغزی ، تمرکز بر حرکت کنترل شده دست به همراه حرکات آرنج شانه است. استفاده از تحریکات حسی وراهنمایی از طریق حس های شنوایی بینایی ولمسی اهمیت دارند .

ارسال شده در کاردرمانی جسمی توسط admin| برچسب ها:
تماس با کلینیک