جستجوی دکتر

کاردرمانی ضایعات نخاعی

جولای 9, 2019

کاردرمانی ضایعات نخاعی

کاردرمانی ضایعات نخاعی از خدمات کاردرمانی آفتاب است. ضایعه نخاعی (Spinal cord injury یا SCI) از عوامل مهم اختلالات حسی، حرکتی، دستگاه ادراری یا ترکیبی از این موارد است.ضربه های وارد بر ستون مهرهای ممکن است باعث آسیب نخاع، ریشه اعصاب نخاعی یا هر دو شود. در مورد اعمال حرکتی ممکن است ضعف اندام یا فلج یک اندام و آسیب نورون حرکتی فوقانی (UMN) یا نورون حرکتی تحتانی (LMN) وجود داشته باشد و در مورد اعمال حسی ممکن است فقدان حس، کاهش حس، افزایش حساسیت یا احساسهای غیرطبیعی نظیر احساس سوزش یا کرختی بروز کند.

عوامل ایجاد کننده ی ضایعه نخاعی

۱.فتق دیسک ۲.تنگی کانال نخاعی ۳.لغزش مهره ۴. مشکلات عروقی ۵.ارتروز ستون فقرات ۶.عفونت ها۷.بیماریهای مثل ALS،MS،میلیت عرضی ،اسکولیوز و غیره تماما امکان ایجاد ضایعه نخاعی را دارند.

علایم و عوارض یک آسیب نخاعی ممکن است در ارتباط با یک یا چند مورد از مشکلات ذیل باشد:

اختلالات حسی
مشکلات حرکتی
درد
تشدید بازتابها (رفلکسها) بعد از مرحله شوک نخاعی در ناحیه زیر آسیب نخاعی (در ضایعات نورون حرکتی فوقانی)
مشکلات ادراری و احشایی
اختلال در دستگاه تنفسی
نقص عملکرد جنسی(Sexual dysfunction)
احتمال افت فشار خون در وضعیت ایستاده. زمانیکه بیمار از یک وضعیت افقی به حالت عمودی قرار میگیرد ممکن است دچار افت فشار خون شود که به آن هایپوتنشن وضعیتی میگویند.
احتمال افزایش بازتاب اتونوم (هیپررفلکسی یا دیس رفلکسی اتونومیک)بعد از مرحله شوک نخاعی
امکان وجود مشکلاتی جهت تنظیم دمای بدن
زخمهای بستر یا فشاری
عفونت ادراری
ترومبوز وریدی عمقی(DVT). بی حرکتی اندامها از عوامل مهم اختلال در سیستم وریدی است و احتمال ایجاد ترومبوز وریدی عمقی(DVT) را افزایش میدهد. درصورت عدم درمان ترومبوز وریدی عمقی، احتمال آمبولی ریوی که با خطر مرگ همراه است نیز وجود دارد.
احتمال آمبولی ریه
مشکلات متابولیکی
پوکی استخوان در زیر سطح ضایعه
احتمال استخوانسازی غیر طبیعی در بافت نرم اطراف مفصل در زیر ناحیه آسیب (به خصوص در مفصل ران)
اختلالات عضلانی و مفصلی
اشکال در تنظیم درجه حرارت بدن
مشکلات روحی
سندروم اضافه وزن
یبوست و اختلال در اجابت مزاج

کاردرمانی ضایعات نخاعی

درمان توانبخشی sciشامل کاردرمانی و فیزیوتراپی می‌باشد که کاردرمانی در ضایعه نخاعی شامل موارد زیر می‌باشد :
مرحله ی اول ارزیابی کامل بیمار از لحاظ حسی و حرکتی می‌باشد که تمام عضلات زیر ضایعه برسی می‌شوند و با استفاده از MMT قدرت عضلات به دست میایدو از لحاظ حسی نیز با استفاده از تکنیک های تمیز حسی سطح بیمار مشخص می‌شود و توجهبه پوست بیمار نیز از اولویت های مهم می‌باشد و کامل در این مرحله ارزیابی می‌شود
مرحله ی دوم شامل تمام تمرین ها و تکنیک ها برای برگشت حسی و حرکتی بیمار می‌باشد :استرچینگ ،پوزیشنینگ ،تقویت عضلات ،کنترل درد ،تشخیص و استفاده از ارتز مناسب برای بیمار ،تمرین های کنترل ادرار و مدفوع ،کمک به بیمار از لحاظ روانی و در نهایت استقلال بیمار در انجام کلیه کارهای روزمره و درگیر کردن بیمار در انجام فعالیت های روزانه

 

ارسال شده در کاردرمانی جسمی توسط admin| برچسب ها:
Call Now Buttonتماس با کلینیک