جستجوی دکتر

کاردرمانی پارکینسون

جولای 9, 2019

کاردرمانی پارکینسون

بیماری پارکینسون :یک اختلال پیش رونده ی مغزی است که موجب لرزش ،سخت راه رفتن مشکل هماهنگی مغز وعظلات می‌شود معمولترین بیماري مخرب اعصاب به حساب می آید.
پارکینسون یک بیماري مزمن و همیشه در حال پیشرفت است. این بیماري نتیجه از بین رفتن یا ضعیف شدن و لطمه خوردن سلول هاي عصبی در مغز میانی است. این سلول هاي عصبی ماده اي به نام دوپامین، ترشح می کنند. دوپامین پیام هاي عصبی را از مغز میانی به بخش دیگري از مغز می برد. این پیام ها به حرکت بدن تعادل می بخشند. وقتی سلول هاي ترشح کننده دوپامین می
میرند، مراکز دیگر کنترل کننده حرکات بدن نامنظم کار می کنند.
علائم بیماري:
پارکینسون بر اساس دو علامت یا بیشتر از چهار علامت اصلی بیماري مشخص می شود. ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت ، کندي حرکات ، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل این چهار علامت اصلی را تشکیل میدهند . سایر علائم پارکینسون شامل موارد زیر است:
خشکی شانه
ابریزش دهان
قامت خمیده (جابجا شدن مرکز ثقل)
کوتاه شدن گامها
و از دست دادن حس بویایی می‌باشد که به عنوان اولین علامت پارکینسون در نظر گرفته می‌شود
بیماری پارکینسون معمولا از سن ۵۵-۶۵سالگی شروع می‌شود

کاردرمانی پارکینسون

راه درمان بیماری پارکینسون :
دارو درمانی اولین پله در درمان بیماریمیباشد که متخصصین مغز و اعصاب به طور معمول از دز های مختلفی از داروی لوودوپا استفاده می‌کنند .
پله ی دوم در درمان بیماری استفاده مداوم از جلسات کاردرمانی می‌باشد که در این جلسات تمرکز درمان بیشتر بر کشش عضلات بهرمنظور رفع کوتاهی و جلوگیری از کوتاهی بیشتر، تمرینات تقویتی جهت جبران ضعف عضله،اصلاح پوسچر بیمار،آموزش راه رفتن صحیح به بیمار ،انجام تمرینات تنفسی ،اموزش به خانواده و از همه مهتر اموزش به خود بیمار جهت آگاهی کامل از بیماری به منظور جلوگیری از وابسته شدن به خوانواده و مستقل شدن کامل در زندگی

رژیم غذایی :
بسیاري از بیماران مبتلا به پارکینسون دچار کاهش وزن می شوند ، زیرا کم اشتها بوده و غذاي کمتري مصرف می کنند. این بیماران باید از یک رژیم غذایی که حاوي تمام
نیازهاي غذایی آنها باشد استفاده نمایند. خوردن میوه ها و سبزیهاي تازه باعث می شود که فیبر موجود در آنها از بروز یبوست در این بیماران جلوگیري نماید.
بعضی از بیمارانی که از داروهاي لوودوپا استفاده می کنند متوجه می شوند که خوردن
پروتئین ها می تواند با اثر این دارو تداخل نماید. محدود کردن مصرف پروتئین ها و یا عدم مصرف همزمان داروها باغذاها می تواند به برطرف شدن این مشکل کمک نماید. براي اینکه دارو به خوبی اثر نماید باید آن را قبل از غذا و با معده خالی مصرف نمود.
براي بیمارانی که مشکل بلع دارند، استفاده از یک رژیم غذایی که حاوي غذاهاي نرم
باشد مفید خواهد بود. مصرف مقادیر زیاد مایعات در طی روز اهمیت زیادي دارد زیرا باعث می‌شود بیمار دچار کم ابی نشود که منجر به یبوست گردد.

ارسال شده در دسته‌بندی نشده توسط admin| برچسب ها:
تماس با کلینیک