جستجوی دکتر

‏کاردرمانی جسمی بزرگسالان

آگوست 5, 2019

‏کاردرمانی جسمی بزرگسالان

بررسی ‏کاردرمانی جسمی بزرگسالان

کاردرمانی جسمی بزرگسالان از جمله خدماتی است که در کلینیک کاردرمانی آفتاب به شما عزیزان ارایه میشود. خدمات کاردرمانی : این خدمات در محدوده بیماریهای مغز و اعصاب ، بیماریهای روماتولوژی ، بیماریهای عصبی عضلانی ، بیماریهای ارتوپدی، سوختگیها و تغییر شکلهای ناشی از آن، صدمات ناشی ازکار، بیماریهای ناتوان کننده و یا مزمن است؛

که شامل بیماران مبتلا به بیماریها با ضایعات جسمی است که شامل:

A- بیمار یهای ارتوپدیک و نورولوژیک
B- اختلال در عملکردهای روانی – اجتماعی ، ناتوانیهای رشدی و تکاملی ذهنی، اختلالات و ناتواناییهای یادگیری و نوشتاری.اختلالات خوردن مثل اختلالات جویدن و بلعیدن ، مشکلات در مراقبت از خود و فعالیت های روز مره زندگی
C- بيماري هاي مرتبط با حوزه ی سالمندي نظير آلزايمر و دمانس می باشد.

بيماران نورولوژيك

بيماراني هستند كه با اختلالات سيستم عصبي مركزي(C.N.S) متولد شده و يا افرادي كه در اثر بيماري و يا ضربه سر و كمر دچار معلوليت شده اند. شايعترين بيماري هايي كه كاردرماني در مورد آنها مفيد واقع ميشود،شامل:ضايعات نخاعي،اختلالات مخچه اي-بيماريهاي نورون محركه فوقاني(U.M.N)و تحتاني (L.M.N-C.V.A- Head Injury) – بيماريهاي دژنرايتو پيشرونده سيستم عصبي مركزي-پلي فوريت ها است.

نقش کاردرمانی چیست ؟

نقش كار درماني در اين گونه بيماران با توجه به ماهيتمسير و عوارض بيماري،دراز مدت و با پيگيري هاي ممتد بوده و بدين جهت اهداف كلي كاردرماني در اين بيماران جلوگيري از پيشرفت بيماري و معلوليت و بازگرداندن تواناييهاي از دست رفته تا حد امكان به منظور بازگشت بيماربه زندگي اجتماعي است.
بيمار معمولا از طريق پزشك متخصص نورولوژي و يا ساير اعضاي تيم توانبخشي،از طريق شركت كاردرمانگر در ويزيت پزشك در درمانگاههاي بيمارستان و…به بخش كاردرماني ارجاع داده ميشود.

اهداف كلي كاردرمان در بيماران نورولوژيك:

*كنترل بالانس و پوسچرال-(stability)
*درمان motor-sensori
*ايجاد Relaxtion Response در بيمار
*مهار الگو هاي حركتي ناخواسته و غير طبيعي (مثلادر افراد همي پلژي)
*استفاده از وسايل جبراني و جايگزيني
*تمرينات راه رفتن –ايستادن
*تمرين و آموزش در فعاليت هاي A.D.L
* جلوگيري از كانتراكچر و حفظRom با حركات پسيو و اكتيو و positioning صحيح اندام ها در طول روز
*اسپلينت

کاردرمانی جسمی کودکان:

کار درمانی یکی از رشته های تیم توانبخشی میباشد که دارای سه حیطه ی ذهنی ، جسمی و روان میباشد.کودک دلبند شما مجموعه ای از ذهن، جسم و روان میباشد ، پرداخت به یک حیطه ، وقتی از بقیه انها غافل شویم باعث رشد تک بعدی کودک خواهد شد و کارایی او را کاهش خواهد داد.

کاردرمانی جسمی با پرداختن به مشکلات جسمی کودک از جمله اختلالت تون عضلات ،اسپاسم ، شلی عضلانی ، رفلکس های پاتولوژیک ، عدم تکامل مراحل رشد حرکتی ، کوتاهی ها ، تجویز کفش طبی و ارتز و اسپیلنت مناسب آنومانی ها و کلیه کم توانایی ها یا نا توانایی های حرکتی مهارتی ، بیمار را در وضعیت بهتری از لحاظ جسمی و درکی حرکتی هدایت و درمان می نماید.

چه کودکانی در این حیطه درمان می شوند ؟

کودکانی که در این حیطه تحت درمان واقع می شوند شامل کودکان فلج مغزی ، کودکان داون ، کودکان با مشکلات تعادلی و تاخیری ، کودکان با مشکلات قدرت عضلانی ، کودکان با دررفتگی لگن ، کودکان با دیستروفی عضلانی و میوپاتی و کودکانی که به دلیل ویلچر نامناسب یا ضعف عضلانی دچار کوتاهی شده اند . کاردرمانی جسمی با استفاده و به کارگیری تکنیک های درمانی به کودکان فوق یاری می رساند.

کاردرمانی جسمی بزرگسالان ، کاردرمانی در تهران ، کلینیک کاردرمانی آفتاب ، کاردرمانی جسمی کودکان 

كاردرمانگران بر اساس دانش مبتني بر روان شناسي نوين و همچنين علوم پزشكي و تجزيه و تحليل فعاليت هاي هدفمند به كاركردهاي باليني در كليه حيطه هاي توانبخشي به فعاليت و اقدامات باليني مي پردازند.
درمان وتوانبخشي اختلالات ذکر شده زير در بخش کاردرمانی جسمی کودکان این مرکز انجام مي شود:
1.درمان اختلالات حرکتي کودکان فلج مغزيcp
2.تاً خير حرکتي motor delay
3.اصلاح الگوي حرکتي نادرست (راه رفتن غلط)
4.اختلالات و بيماريهاي عضلاني وعصبي myo pathy- neuro pathy
5.در رفتگي مادر زادي ران C.D.H
6.ديستروفي عضلاني
7.اختلالات حرکتي مربوط به سندرم داون
8.هیپوتونی
9.عوارض حرکتی دراثر بیماریهای متابولیک
10.تورتیکولی (کجی مادرزادی گردن)
كاردرماني به طور اختصاصي در ‍زمينه كودكان فعاليت وسيع دارد از جمله مهمترين اهدافي كه در درمان اين كودكان مد نظر است ميتوان به موارد زير اشاره كرد:
تعديل توان عضلانی و جلوگيري از بدشكليهاي مفصلي و يا رفع بد شكليهاي موجود،تجويز و ساخت اسپلينت و يا ارتز مناسب،تسهيل مراحل رشد،واكنش تعادلي و حفاظتي، مهار رفلكسهاي غير طبيعي موجود، ارائه ي مشاوره به والدين در رابطه با وضعيتهاي صحيح و جلوگيري از الگوهاي غلط و الگوهاي درمان در منزل ،اعمال کشش مناسب ،آموزش ADL

Call Now Buttonتماس با کلینیک